Nefunguje webhosting kapusta – co se děje a co dál?

Bylo – nebylo, byl jeden levný hosting Kapusta. V rámci testování různých hostingů jsem tam jeden web měl, přesněji osobě X. Y. jsem tam zřídil hosting, protože chtěl ořezat náklady na minimum. Když jsem před časem s panem Jeníkem, tedy majitelem one man show Kapusta, komunikoval, už tehdy mi jeho jednání přišlo jako z 18. cenové skupiny. Ale co, říkal jsem si. Nemusí být každý profík. Pak se ale stalo něco, co z hostingu, kde byl pouze problém s komunikací, udělalo hosting, na který se valí množství trestních oznámení.

Webhosting Kapusta od února nefunguje

Osoba X. Y. mi cca před 10 dny volala, jestli se nemůžu kouknout, proč nefunguje web. Podíval jsem se na to a zjistil věci, které mě překvapili a i dost vyděsily. Nefungoval žádný z webů, ani domovská stránka webhostingu. Po čase jsem našel Facebook stránku Kapusty, kde jsem se dozvěděl, že problémy trvají už od začátku února a stejně tak jako mně pan Jeník, ani jiný “Kapusťák” nereaguje na dotazy. Dodávám, že jsem volal, psal sms i psal e-mail.
Nebudu to prodlužovat, Kapusta je odepsaná, a co je nejhorší, patrně všichni, kdo tam měli weby přijdou o vše. Tedy o weby, zálohy, maily, databáze prostě o vše. Administrace je nepřístupná, zálohy nezískáte a funguje jen web, který je navíc obnovený ze zálohy Google archívu. Ano, čtete správně, Kapusta si stáhla svůj web z Google archívu a prostě ho jen nakopírovala zpátky. Všimněte si na stránce http://kapusta.cz/kontakt zvýrazněných slov kapusta.cz.

Obzvláště zábavně pak v současné situaci působí informace na hlavní stránce:

Člověk si říká, proč se to tak děje? Kde je problém? A je třeba uznat, že patrně jeden z problémů byl údajný hackerský útok na server Kinotip.cz, o kterém informovaly Pirátské noviny. V zmiňovaném článku se dozvídáme, že:

Největší český pirátský server kinotip.cz je od včerejší noci mimo provoz. Desetitisíce návštěvníků denně mu dávají význam lokální Piratebay. Podobně jako švédský server také dráždí protipirátské organizace – funguje jako rozcestník plný odkazů a embeddů, vlastní obsah ale nenabízí. Serverovnu jeho webhostingu ovšem včera napadli hackeři, přičemž vše nasvědčuje tomu, že právě kinotip byl cílem útoku.

A právě kinotip.cz byl hostovaný na Kapustě (což osobně moc nechápu) a je možné, že zmíněným útokem byla fatálně postižena právě Kapusta.cz. Nadějně působila i zpráva pana Jeníka 16. února:

Bohužel tohle je vše, co od majitele Kapusty víme. Tím veškerá komunikace hasne. Pokud pošlete e-mail na podpora@kapusta.cz vrátí se vám e-mail s touto informací:

This is the mail system at host kyle.onebit.cz.
I'm sorry to have to inform you that your message could not
be delivered to one or more recipients. It's attached below.
For further assistance, please send mail to <postmaster>
If you do so, please include this problem report. You can
delete your own text from the attached returned message.
          The mail system
<podpora@kapusta.cz>: connect to mail.kapusta.cz[89.187.140.135]: Connection
  refused

A asi není třeba připomínat, že už vznikly dvě iniciativy, které připravují hromadné trestné oznámení, které bude podáno toto pondělí 21. února (sám jsem mezi oslovenými).

Trocha investigativního know-how

Takže nám nyní nezbývá než začít zjišťovat jinde. A kde jinde, než na sociálních sítích Facebook, Twitter – zde nám pomůže KláboseníGoogle. Třeba zjistíme, že na to pan Jeník sere a raději chodí chlastat:

Na Facebook stránce Kapusty, ale najdeme mnohem zajímavější informace přímo od postižených klientů, kteří upozorňují na zajímavé, byť spíše smutné informace:

Pravidla webhostingu nefungují:

permitted b������������������������������������������������������

Timehosting je jiná Kapusta

Timehosting provozuje pan Jeník stejně jako Kapustu a překvapivě … taky nefunguje.

Kapusta prodána?

Pan Zdeněk Hejl píše:

Po 2 dnech jsem z Jeníka dostal jednu zprávu: “Ja uz nevlastnim kapustu po tom co mi propichaly gumy od auta sem to prodal”

Což se ale nezdá pravděpodobné, protože whois záznamy jsou stále vedeny na něj a neměl by pak důvod na svém soukromém profilu upozorňovat na to, že na tom pracuje:

Na Facebooku také najdete Facebook stránku Kapusta.cz – nejhorší webhosting. “Fandové” pana Jeníka získali také jeho fotografii:

Jak z toho ven?

Chcete-li svůj obsah, máte několik možností:

 1. Počkejte jestli to náhodou Kapusta.cz jednou nespustí ze záloh (jsou-li jaké).
 2. Zkuste získat trochu svého obsahu z Google archívů nebo ze služeb jako je Webarchive a přejděte jinam.
Každopádně přejděte jinam!

Jak vybrat webhosting?

To je téma, kterému se chci vyhnout, protože je příliš komplexní, ale jeden tip pro vás mám, při výběru použijte aplikaci webu hostingy.cz. Rád ale doporučím jeden hosting, se kterým jsem už několik let, a nejen já, spokojen. S Klenotem se mi již dlouhou dobu dobře spolupracuje, a to jak kvůli dobré ceně, ale i hlavně kvůli skvělé zákaznický podpoře, která dělá víc než musí, a to i mimo stanovenou dobu. Což je věc, která má u mě váhu (mrkněte na jejich profil na hostingy.cz). Ale zpět k hostingu.
Nejdříve je třeba provést objednávku, nebudu se příliš šířit, Klenot.cz má na to hezký článek na svém blogu. Pak převést doménu, opět návod formou článku. Co vám budu říkat – v pátek jsem převáděl web známého X. Y. V 17:30 jsem do Klenotu volal a v 18:00 jsem aktivní hosting na své doméně převedený pod správu Klenotu. Pak jsem jen čekal na aktualizaci DNS záznamů a v sobotu jsem mohl spouštět nový web.
A na závěr několik dalších zkušeností jiných lidí z hostingem Kapusta:

Aktualizace 21.2.2011

Maily z podpora@kapusta.cz se vrací s hláškou:

Connect to mail.kapusta.cz[89.187.140.135]: Connection refused
Aktualizace 22.2.2011

Na domovské stránce Kapusta.cz je dostupná informace, že Kapustu koupil Xhosting.

Vzhledem k situaci, která nastala na serverech “kapusta.cz.”
Útok, ztráta dat a následné trestné oznámení na neznámého pachatele.

Z těchto důvodů jsme přebrali veškerou správu a chod serverů.
Obnovili jsme data, které šlo. Postupně změníme celou strukturu hostingu.

Bohužel ne všechno půjde obnovit do úplného stavu jak před výpadkem. Tým
specialistů objednaných extra pro tuto záchranu udělal co mohl, nicméně 100% všech dat
nezískal. Pro zákazníky, kteří byli umístěni na serverech “kvetak.kapusta.cz” a  “paprika.kapusta.cz”
Můžeme okamžitě nabídnout přechod na naše servery.
Bohužel tyto dva servery se nepodařilo zachránit.

Garantujeme všechny smlouvy a dohody, které jste uzavřeli s předchozím vlastníkem.
Nebudeme nijak měnit chod Vašich stránek. Zvedneme zabezpečení a  uděláme vše v souladu s normou ISO 9001 a 27001, dle kterých naše společnosti postupuje.

Pokud budete mít jakékoliv dotazy, kontaktujte nás prosím pomocí speciální emailové schránky na naší technické podpoře kapusta@xhosting.cz , kterou jsme pro vás z těchto důvodů zřídili. Prosíme nekontaktujte nás telefonicky. Požadavků je opravdu moc a jen byste nám vytěžovali telefonní linku. Nic tím neurychlíte.
Pevně věříme, že celou situaci společnými silami zvládneme.
Za celý tým XHOSTING.CZ group s.r.o.
Tomáš Vítovec
jednatel
www.xhosting.cz

V sekci kontakty u Timehostingu se střídaly jména Hellsolutions, Michal Jeník a nyní se ustálilo na Xhosting.

Webhosting Webya nabízí všem klientům Kapusty 25% slevu a nově i klientům Timehostingu.
Podle informací na Twitteru byla ve zpravodajství Prima reportáž o problému Kapusta.cz:

Celou reportáž prosím shlédněte zde:

Aktualizace 26.2.2011:

Webhosting Xhosting, který převzal Kapustu byl hacknut.

7429 zhlédnutí (celkově) 2 zhlédnutí (dnes)
Rate this post
+ posts

Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Pavel Ungr
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Komentáře: 12

 1. Jen trochu novinek. Kapusta.cz koupila Timehosting.cz, Xhosting.cz koupil kapustu a Timehosting.. Snaží se problémy řešit.. Viz kapusta.cz

 2. Nechci Vám příliš kazit náladu, ale tím, že kapustu a timehosting zakoupil xhosting uživatelé těchto hostingů rozhodně nic nezískají (podobná úroveň) 🙁

 3. Zdeňku, jako pozitivní “ping” jsem informaci odstranil:-)
  PM, nemám zkušenosti, hodnotit nemohu. Nicméně já už tam web nemám, jak jsme zmiňoval, jsem jinde:-)

 4. Na xhostingu jsem hostoval a myslim, ze to neni spatny hosting i podpora byla ok. Spise by mne zajimalo, jestli skutecne doslo k nejakemu hacku a pokud ano tak jak a kudy…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge