Trocha počítačové a internetové evangelizace

Nu milí chlupatí králíčci, přichází den D, hodina H a minuta M kdy je opravdu nezbytné zmínit některé věci, které se třeba někomu zdají jasné, ale narážím na ně dnes a denně, že jasné nejsou. Tedy evangelizujme!

  • Do emailu se píše předmět takový, abychom hned poznali, čeho se zaslaný e-mail týká. Opravdu nejsou vhodné předměty typu: Re: Fw: Re: Re: Fw: Re: Re: Fw: Re: Re: Fw: Re: Re: Fw: Re: a ani není vhodné, když chci někomu napsat, kliknout na odpovědět u nejbližšího (dost často velmi starého) e-mailu, který se věnuje zpravidla něčemu úplně jinému. Šetříte tak čas a nervy sobě i adresátovi včetně toho, že si zefektivníte komunikaci. Těžko pak budete v e-mailu s názvem Re: Narozeniny hledat přístupová hesla k společnému e-mailu.
  • E-mailem neposíláme velké soubory. E-mail není vytvořen k zasílání velkých souborů 1 MB a více. Klasické nastavení mailserveru zpravidla nepovoluje větší přílohy než 4 MB i když současný trend (God Save the Queen) to umožňuje (typicky Gmail, Centrum atp.) Pak se můžete velice divit, když e-mail tohot charkteru nedojde. Vy totiž nemůžete moc tušit jak má Váš adresát nastavený mailserver a spoléhat na to je prostě hloupost.
  • Taktéž neposíláme velké a ideálně soubory vůbec po ICQ (Jabberu/MSN/Yahoo). ICQ (a jemu podobné) je komunikační protokol a ne zásilková služba. Nehledě na to, že nedokážete ovlivnit zda má ten druhý firewall či antivirus, který to blokuje a nebo prostě jestli používá klienta, který je stran posílání souborů s vámi nekompatibilní.
  • Pro sdílení a předávání souborů slouží protokol FTP nebo zásilkové služby typu Úschovna, Uloz.to, E-disk či Rapidshare.
  • Používáte-li jakýkoliv z komunikačních protokolů (icq, jabber, irc, …) nezačínejte komunikaci slovem Ahoj bez ničeho. Já osobně takovéto právy ignoruju. Toto má opravdu nulovou informační hodnotu, ideální je napsat Ahoj, prosímtě máš …/ potřeboval bych / mám pro tebe … atp.
  • Neignorujte statuty včetně těch rozšířených na těchto komunikačních protokolech. Pokud má někdo status nerušit, asi není zcela vhodné mu napsat, že si chcete pokecat (což se mi už několkrát stalo!).
  • Používejte v písemné komunikaci na internetu smajlíky, pokud může být nejasné co se snažíte a jak sdělit. Internetová komunikace je záludná a často vytváří mystéria nepochopení a nedorozumění.
  • Naučte se význam internetových zkratek – akronymů (IMHO, ASAP, RTFM, UTFG, BFU, FYI)- pomohou Vám se zorientovat na internetu.
  • Zástupce nerovná se soubor na který je odkazováno.
  • Zkuste mít přehled ve velikostech dat. Třeba kolik MB je jedno audio album mp3 v porovnání v jednom filmu na DVD. Je dobré vědět, že obsah internetu se na jednu disketu nevejde (dříve to šlo – ale bez porna).
3398 zhlédnutí (celkově) 16 zhlédnutí (dnes)
Rate this post
Sdílením buduješ SEO!Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
+ posts

Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Pavel Ungr
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge