Malé zamyšlení o projektu PlaCla.cz

Již nějakou dobu je tu s námi Placla, způsob jak si nechat psát placené články na internetu. Nápad se mi od začátku líbil, takže jsem o něm psal, stejně jako jiní. Projekt je to bezpochyby nadějný, úspěšný a dále se rozvíjí. Gratuluji. Čekáte na ale …. ? Očekáváte správně.

Když před lety Martin Malý psal, trochu skepticky, o fungování a možnostech vylepšení – přišlo mi možná až příliš skeptické. Ovšem po letech fungování a mých zkušenostech jak na straně blogera i inzerenta mu musím dát za pravdu.

Kde je problém Placly?

Asi první, že žádný problém nemá. Například: “…pokud nejsi spokojen s cenou, není chyba v tržních cenách….”, “Jsme zprostředkovatelé trhu. Pokud se ti nelíbí tržní situace, stěžuj si třeba …u obecních kanalizací :-)”, “Tento twitter slouží jako informační kanál uživatelům. Tímto zde končím tlachání, další dotazy zodpovím na info@placla.cz”. Myslím, že reakce z oficiálního kanálu by neměla být ve stylu vy tomu nerozumíte, my to děláme dobře a to, že se vám to nelíbí je váš problém není optimální. To, že na oficiálním twitter profilu v avataru najdete defaultní avatar a bez vyplněného bio taky ledacos ukazuje. Ale to jen na okraj, to není smyslem tohoto zamyšlení. Jakou si Placla zvolí veřejnou prezentaci je čistě na ní a sama si jistě dokáže spočítat jaké ovoce to přináší.

Zvyšujeme kvalitu porfolia

Placla oznámila, že zvyšuje kvalitu tím, že, cituji, “Zvyšujeme kvalitu: blogy a enoviny na doménách třetího řádu již nejsou přijímány”. Cože? Jak s tím souvisí zvyšování kvality? To si jako Placla někde vyvěštila, že blogy na doméně třetí úrovně jako třeba blog Miloše Čermáka http://extracz.posterous.com/ nebo posterous Martina Malého http://strucny.misantrop.info/ jsou prostě méně kvalitnější než například blog http://pvogl.cz/. WTF? Ačkoliv si Placly i Martina Jersáka do jisté míry vážím, tohle je jednoznačný krok vedle. Následná komunikace na twitteru se nedá vyhodnotit jinak, než nezvládnutá.

Opravdový problém – obsah a kvalita blogů

Protože Placlu znám jak z pohledu blogera i inzerenta mohu posoudit obojí. Problém je, že je to začarovaný kruh.

Pohled blogera

Jako bloger, který měl relativně zajímavý a originální obsah jsem byl časem vyřazen pro neaktivitu. Oprávněně. Nabídky které se tam objevovaly byl buď zoufale podhodnocené (ne vážně nebudu psát článek za 122 Kč) nebo tematicky vyloženě nepoužitelné pro téma mého blogu. Dost často obojí. Záleželo mi, aby můj blog neztratil kvalitu a aby to pro mé čtenáře mělo význam. Nabídky, které zde byly tohle nesplňovaly. A současně ani nesplňují. Takže, jak zmiňoval Martin Malý, Placla nemá originálnímu blogu se zajímavým obsahem co nabídnout. A tady nám se nám roztáčí onen začarovaný kruh.

Pohled inzerenta

Pokud se inzerent zadá poptávku a vidí kdo se mu ozývá, většinou to jsou MFA weby a obecné informační weby, které plácají jedno přes druhé, bez kvality a bez přidané hodnoty. Proč? Protože za ty peníze co se v Placle nabízí nikomu jinému nestojí za to, se tam angažovat. Pro firmy a agentury je to lepší než nic. Jo, článek na MFA webu se zpětnými odkazy je lepší než drátem pod oko. Navíc za pár šupů. OK, jděme do toho.

Problém začarovaného kruhu

  • Inzerenti nebudou nabízet víc a dávat zajímavější témata, dokud nabídka blogů se bude omezovat na MFA a jim podobné.
  • V Placle se nebudou objevovat zajímavější blogy, dokud nabídka od inzerentů nebude zajímavější.
  • Nikdo ze těch dvou stran s tím nemůže nic udělat. Jediný kdo s tím může něco udělat je samotná Placla, která ale žádný problém nevidí protože jak inzerenti tak blogeři mají zájem a projekt je tak úspěšný.

Vidíte tu Hlavu 22? Není cesty ven. Dokud inzerenti budou platit za nekvalitní články a dokud blogeři budou chtít provozovat MFA weby a  psát za almužnu tyhle rychlovky – nic se nezmění.
Pořád držím Placle palce. Třeba přijde čas na noc dlouhých nožů a Placla si riskne změnit podmínky a vylepšit tuhle patovou situaci.

23277 zhlédnutí (celkově) 10 zhlédnutí (dnes)
3.3/5 - (7 votes)

Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Pavel Ungr
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Komentáře: 6

  1. Souhlasím s tím, že je to do značné míry začarovaný kruh. Za to ale Placla nemůže – za to mohou hlavně inzerenti. V Čechách je módou platit za články strašně málo peněz. Za 140 Kč se dnes nevyplatí psát hodnotné články. Některé firmy sice dokážou přijmout i nabídku vyšší ceny (za článek pak bloger dostane klidně 450 – 500 Kč), ale drtivá většina chce nejnižší cenu za kterou si nikdo kvalitní blog nebude zaplácávat nějakými plky.
    Na druhou stranu ale v Čechách nejsou kvalitní blogy o tématech, která se v Placle inzerují, a tak ani není kde brát. Jako inzerent to pak člověk využije 2x na 20 článků, a pak již není z čeho vybírat, takže musí zase hledat ručně.
    Musí se ale Martinovi nechat, že se s tím projektem snaží něco dělat a dále to rozvíjet, což je dobře.

  2. Naprosto souhlasím se vším, co bylo zmíněno. S Placla osobní zkušenosti nemám, ale zkoušel jsem Postsgenius, což je skoro to stejné.
    Píši blog o IT, který jsem zařadil do kategorie Služby a software, a přišli mi 3 nabídky na napsání článku – témata byla Kabelky, Sauny a RC modely. Cena ani u jednoho nepřesáhla 100 Kč.
    Za takovou cenu si opravdu nebudu za”placla”vat blog 🙂
    Je lepší psát si podle svého, držet si nějakou laťku, a když bude mít inzerent zájem, najde si vás i tak.
    U mě na blogu mám jediný placený článek, kdy mě oslovil sám inzerent, a dohodli jsme se na ceně 550 Kč, k oboustranné spokojensti.

  3. Podobne zklamani jsem zazil asi pred mesicem, kdy jsem s nadsenim vyplnil registraci a tesil se jak budu moci psat. Nejdriv jsem odfiltroval to co se mi nehodi na blog obsahove, zustalo mi asi 5 nabidek. Pak jsem kouknul na cenu a rikal si jestli to mysli vazne. Chtel jsem kontaktovat jednoho inzerenta a nenasel jsme zpusob jak to udelat v ramci systemu placla. Tak jsem ho kontaktoval s otevrenou nabidkou, ze me jejich nabidka zaujala a ze nabizim lepsi clanek, prijedu se na recenzovanou vec podivat a proste napisu to aspon tak abych se nemusel stydet. Ovsem pochopitelne ne za 175 korun. Do dnes cekam na odpoved. Ticho po pesine. Trochu me to mrzi. Mel jsem pocit ze placla by mohla opravdu fungovat.

  4. Novinkou na trhu je Pay per post systém Linketica.com , který k článkům na blozích a a magazínech přidává i placené příspěvky na sociálních sítích jako je Facebook, Twitter, Instagram a Youtube.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge