Barcamp !!! 2013 lepší Vsetínského?

Barcamp Ostrava 2013
Barcamp Ostrava 2013

Poprvé jsem byl na Barcampu v Praze v roce 2011 a tam se to moc nevyvedlo. Pak ale všichni básnili o Barcampu na Vsetíně a ten opravdu byl epochální. Koneckonců, říká se, že je vždy epochální. Z té doby je mi známé pořekadlo “Co se stane na {jakákoliv akce}, zůstane na {jakákoliv akce}.” Loni jsem byl poprvé v na Barcampu v Ostravě a líbil se mi. Taky jsem tam, prý úspěšně, přednášel a nebylo to o SEO. No a letos jsem jel opět a opět jsem přednášel. Zase to nebylo o SEO, ale o vyhledávačích.

Letošní ostravský Barcamp byl úžasný. Myslím, že snese srovnání i se vsetínským. Skvělý catering – spousta chlebíčků, baget a dalších věcí, které se prostě nedaly sníst. Skvělý program – já už sice nejezdím na akce tohodle typu naučit se novinky ze SEO, ale i tak mě některé přednášky opravdu zaujaly. Skvělá afterparty na super místě se super programem. Všechny přednášky se natáčely a videa budou volně k dispozici. Pokud se mě někdo bude ptát na doporučení, tak ho ostravský Barcamp určitě má. Přijde mi super, že někdo dělá tahle nákladnou (finančně, časově i na počet lidí) akci a přitom nevybírá vstupné a navíc podpoří charitativní akci. Klobou dolů pánové a dámy.

Lukáš Havlásek

Jsem poměrně kritický člověk a taky poměrně striktní v tom jak má vypadat přednáška. Přednáška na konferenci je show. Není to, byť obsahově zajímavé, uspávání hadů. Pokud neumíte přednášet zajímavě a máte co říct – napište e-book. A sám na sobě vidím, že se to dá naučit. Alespoň základy. Ale Lukáš mě strašně příjemně překvapil. Jeho výkon byl profesionální, byl zábavný, měl skvěle připravené slidy i téma, která pro mne bylo hodně přínosné. Mluvil o vedení projektu i o tom jak to zvládnout správně. Nechci papouškovat jeho skvělou přednášku, ale jednu jeho myšlenku si neodpustím. Striktní procesy udělají s firmou dvě věci:

  1. Neumožní lidem, aby udělala něco špatně mimo naplánované procesy.
  2. Neumožní lidem, aby udělali něco úžasného mimo naplánované procesy.

Tohle mi skvěle sedlo a dává mi to smysl. Už i proto, že jsme právě z agentury odešelpracuji jako freelancer.
Hodně mě zaujala přednáška Davida Lörincze. Ještě předtím však trochu osobní zpovědi k mému vztahu k Davidovi. K Davidovi jsme byl dříve hodně odtažitý a měl k němu skeptický vztah, protože jsem ho znal ze společnosti, o které jsem si po odborné stránce nemyslel příliš dobrého. Ze začátku mi přišlo, že dělá takovou cochcárnu – ode všeho něco a nic pořádně. Pak se začal ale specializovat čistě na Facebook a v mých očích začal velmi růst. A dnes, dnes můžu říct, že David na mne působí jako skvělý profík, co svému oboru rozumí a rád bych si s ním vyzkoušel spolupráci u nějakého našeho společného klienta. A jak David rostl odborně, tak i jako řečník. Je určitě charismatický, vtipný a má co říct. Jeho přednášku rozhodně doporučuju.
Přednášek o kterých by šlo něco říct bylo více. Ať už je to stálice UX Honza Kvasnička nebo enfant terrible českého online marketingu Robert Němec dotkom, který jen zrecykloval svou přednášku. Ale o tom si jistě přečtete jinde a mě se o tom nechce moc psát:-)
Rád bych se vrátil ke přednáškám jako takovým. Většina z nich trpěla problémem, že buď nebyly dobré slidy nebo nebyla dobrá prezentace nebo obojí. A dalším, na Barcampu snad nejzásadnějším, problémem bylo, že to nebyly Barcampové přednášky. Nevíte co jsou Barcampové přednášky?

BarCamp is an international network of user-generated conferences (or unconferences) primarily focused aroundtechnology and the Web.

Zásadní je to slovo user. Barcampovou přednášku dělají dobrou posluchači, přednášející jen tvoří prostředí, kde úžasné příspěvky od posluchačů mohou zaznít. U nás se snaží Barcampové přednášky dělat třeba Riki Fridrich, Vojta Roček nebo David Grudl. Já to zkouším také. Poprvé na knihovnickém Barcampu v Praze a zkusil jsem to i letos. Takže lidi – DĚLEJTE NA BARCAMPU BARCAMPOVÉ PŘEDNÁŠKY. Prosím.

 

 

Rád bych tu dal nějaký přepis mé přednášky, ale to u Barcampové přednášky moc nejde. Takže jsme své slidy opatřil maximem komentářů, které si pamatuju. Jestli se mi Barcampová pčednáška vydařila nebo ne budete moct posoudit na nahrávce videa. Díky moc všem účastníkům za aktivní přístup a jejich názory. I nesouhlasné. Škoda, že jsem si Ireny Zatloukalové a Jirky Sekery ze Seznam.cz všiml až tak pozdě (přesněji – poznal jsem je – velká omluva!).
Mám i pár kritických připomínek k organizaci Barcampu, ale ty pošlu organizátorům soukromě, ledaže by si je vyžádali zveřejnit:-)
Shrnuto a podtrženo: ostravský Barcamp je super, příště jedu zas a doporučuju to všem. A na závěr další zdroje o proběhlém ostravském Barcampu 2013:

3609 zhlédnutí (celkově) 1 zhlédnutí (dnes)
Rate this post
+ posts

Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Pavel Ungr
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Komentáře: 3

  1. Moc mě potěšilo tvé přiznání i hodnocení přednášky a mrzí mě, že jsem nebyl na tvé. (vážně jsem nemohl najít dveře do té místnosti) Věřím, že v roce 2014 do toho praštíme a budeme spolupracovat na nějakém klientovi. Přeji úspěšný nový rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge