SEO WordPress plugin The SEO Framework, je lepší než Yoast?

Dostal jsme na testování SEO plugin The SEO Framework, který má ve svém podtitulu větu: “WordPress SEO plugins that just work.“, což je hodně odvážné rčení. Často se také srovnává s největším konkurentem v oboru SEO klasikou firmy Yoast: Yoast SEO. Obdobně jako konkurenti je jeho základ zdarma, až rozšiřující pluginy jsou za poplatek. Podívám se na část neplacenou i placenou a uvidíme zda dává smysl.

O pluginu The SEO Framework

O vývoj pluginu se stará Sybre Waaijer z Holandska, ale tým je širší, já jsem například komunikoval Peter ze Slovenska vystupujícím pod jménem Pierre LeBaux. Co o jejich pluginu říká?

Náš SEO plugin aktuálne používa 100 000+ webov. V jadre sa snažíme priniesť do WordPressu best practices vyhľadávačov, takže hlavne Google. V čom sme iní?

My sa snažíme nech ľudia robia čo najmenej. Automatizujeme čo sa dá. Len stiahnutie a aktivovanie TSF vyrieši hromadu SEO problémov. Napríklad sa automaticky vygenerujú popisky. Užívateľ samozrejme nevie, že ten generátor poháňa asi najzložitejší regex v celom WordPresse. Samozrejme v ideálnom svete si ľudia vždy píšu unikátne meta popisky, ale obaja vieme koľko krát sa tieto veci odložia “na potom”.

Alebo keď user nenastaví “featured image” a má obrázok v tele článku, tak zmeriame či je dosť veľký a nastavíme ten. Takýchto drobností sa snažíme vyriešiť čo najviac.

Najväčší problém všetkých pluginov, nie len SEO, je bezpečnosť. Za 4+ roky čo existujeme nebola objavená ani jedna bezpečnostná diera v TSF. Dokonca sme našli v Yoast SEO dieru ktorú tam chlapi mali od verzie 1. A to majú 80 ľudí v tíme, my sme 2. A sme jediný SEO plugin čo nikdy nemal coderisk väčší ako 0.

Tieto veci nie úplne dobre predávajú medzi bežnými užívateľmi, ale firmy to cenia. Tiež riešime accessibility, čo 99% ľudí nezaujíma. Napríklad Kaspersky Antivirus má celú svoju sieť blogov na TSF. Včera som k nám pretiahol Vivaldi browser, po tom ako som im napísal na Discord podobnú story ako teraz píšem vám.

Posledná vec čo chcem povedať je, že zatiaľ stále nie sme sellouti. Free plugin nemá žiadne reklamy. Ani branding. Naše interné pravidlo je, že robíme všetko tak, aby užívateľ ani nespoznal že TSF nie je súčasť jadra WP.

Užívatelia často ani nevedia, že vôbec máme premium. Každý user, free alebo premium dostáva top support. Celkovo strácame s týmto prístupom hromadu peňazí, zisk rastie o moc pomalšie, ale myslíme že z dlhodobého hľadiska je kvalita najlepší marketing.

Pierre LeBaux

Pro testování jsem vybral web, na kterém mám obsah, běží cca půl roku, ale žádnou optimalizaci jsem na něm nedělal a žádný SEO plugin na něm do dnes neběžel. Bude zajímavé sledovat, jestli pouhá instalace a nastavení tohoto pluginu výrazně pomůže návštěvnosti. To ale zjistíme spíše za pár měsíců, takže nyní se pusťme do testování pluginu.

Instalace

Instalace je jednoduchá, nainstalujete z databáze WordPress pluginů, pouze na rozšiřující pluginy musíte mít další rozšíření, což je trochu škoda, že to není v jednom.

Import z jiných pluginů

Samozřejmě zásadní je, jestli veškerou práci kterou jste udělali na webu vám plugin smaže, přepíše nebo importuje. Zásadní je pro nás třetí možnost. Bohužel plugin nemá import z konkurenčních pluginů v sobě, ale v nápovědě doporučuje použít další plugin a to SEO Data Transporter, který umí data z různých pluginů příjemně migrovat.

Můžete tedy do tohoto pluginu bez ztráty dat přejít z:

  • All in One SEO Pack
  • Greg’s High Performance SEO
  • Headspace2
  • Infinite SEO
  • Jetpack Advanced SEO
  • Meta SEO Pack
  • Platinum SEO
  • Praison SEO
  • SEO Title Tag
  • SEO Ultimate
  • Yoast SEO

Snippety: Titulky, Meta Descriptions a další

Jako obrovské dlouhodobé selhání WordPressu vnímám, že nemůžete v standardní instalaci editovat titulky a popisky stránek. Jak toto řeší testovaný plugin:

Ihned po instalaci se vám automaticky vygenerují titulky a meta description a vizuálně se vám označí kontrola a stav těchto prvků:

  • titulek,
  • meta description,
  • meta tagy robots index, follow a archive,
  • přesměrování.
Informace o snippetech a meta robots v administraci

Obecné nestavení snippetů pro články, rubriky a štítky je hodně podobné jako má Yoast, ale co mi opravdu chybí je živý náhled pro desktop a mobil a proměnné které znám z Yoastu. Občas by se mi hodilo poskytnout jiný obrázek pro Twitter a jiný pro Facebook, což tady není možné. Co mi chybí u obou je nějaké jednodušší přidávání emoji.

Nastavení

V běžné editaci WordPressu je to vše a tak se na detaily musíme podívat v nastavení:

Nadpisy

V zásadě je to jen o automatizaci, například, když chci místo Rubriky: napsat Produkty: tak nemůžu. Můžete si vybrat oddělovač, zvolit si odstranění dodatků a prefixů nebo názvu blogu či HTML entit a tagů. Navíc je zde špatný překlad, nejedná se o Nadpisy (H1), ale i titulky (title).

Meta popisky

Můžete si jen vybrat zda jsou automaticky generovány.

Úvodní stránka

Nastavení kopíruje nastavení na jednotlivých stránkách, jen pro úvodní stránku.

Další nastavení: Strukturovaná data, Meta Robots, sitemap, měřících nástrojů

Obecné nastavení schema.org, meta robots, sitemap, měřících nástrojů pro celý web. Nic zajímavého, nového ani zvláštního co bychom neznali z Yoastu.

Nic dalšího v pluginu není popisováno. Víc se v zásadě z pluginu ani webu nedozvíte, pokud nechcete detailně procházet changelog (no to asi nehcete, že jo).

Co mi chybí?

Je docela dost věcí, které mi chybí:

  • nastavení canonicalu jak pro jednotlivé stránky tak self-canonical,
  • nastavení stránkování,
  • automatické interní prolinkování,
  • náhledu snippetů,
  • širší implementace strukturovaných dat,
  • hromadná editace snippetů a obrázků,
  • větší podpora pro sitemap,
  • informace co vlastně všechno dělá plugin na pozadí.

Závěr

V této první části jsem otestoval jen neplacenou verzi a tak mohu vyhodnotit, že mě ten plugin nevadí, neuráží a přijde mi dobře zpracovaný. Ve srovnání s Yoastem ale nepřináší nic nového a pokud chcete být uživatel verze zdarma, krom bezpečnosti a rychlosti nevidím, žádné zásadní důvody pro přechod.

29122 zhlédnutí (celkově) 10 zhlédnutí (dnes)
3.9/5 - (10 votes)

Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Pavel Ungr
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Komentáře: 7

  1. Pekný a užitočný článok a recenzia. Už mi viacero známych spomínalo tento plugin a s tvrdeniami, že je lepší ako Yoast, ale keď som sa pýtal v čom presnejšie alebo v čom a prečo je odlišný, tak odpovedať už nevedel nikto 🙂
    Mark recently posted…Ako vyčistiť mikrovlnku?My Profile

    1. 1. Žiadne reklamy, upsell ani tracking linky, žiadny branding
      2. 30x rýchlejší (a celkovo najrýchlejší SEO plugin)
      3. Žiadne odporúčania nad rámec Google Webmaster Guidelines
      4. Woo SEO out of the box
      5. Free support v kvalite plateného, už skoro 5 rokov. To dosť vyhovuje developerom, implemntátori na takéto veci prídu až keď je neskoro.

      Myslím že každý SEO plugin má svoje pre a proti. My ideme proti prúdu lebo sa snažíme aby admini a hlavne užívateľia nestrácali čas a robili len to, čo vyhľadávače požadujú podľa ich špcifikácií.

      Za TSF tím, Pierre.
      Pierre LeBaux recently posted…Extension Manager: Start analyzing your visitorsMy Profile

    1. Dobrý den,
      také by mě zajímal váš názor. Rank Math používám asi na třech webech. Testoval jsem i Yoast, ale Rank Math mi, i z pohledu ceny, přijde lepší 🙂

    2. Nevím, jak Pavel, ale já jsem začal Rankmath teď používat na svých webech a zatím jsem s ním spokojený naprost. Hlavně nemá pro verzi a nabízí toho fakt dost. Za mě RankMath palec nahoru.

  2. Za mě osobně nevidím zásadní výhody oproti Yoast (nicméně využívám pouze free verzi, takže nejsem žádný power user). Osobně mi přijde Yoast také přehlednější, ale je to možná jenom o zvyku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge