Xchat BTTRW v Mirandě

Tenhle příspěvek bude zajímavý jen pro ty, kteří někdy navštěvují Xchat a webové prostředí je pro ně moc těžkopádné a nejspíše se bude líbit obzvláště těm kteří používají Mirandu. Jinými slovy je to návod pro připojení na X Chat přes Mirandu.

Možná to víte, možná ne, ale existuje taková věc, která se jmenuje BTTRW, říká se jí také brána neboli gate (dle gate.exe, který je jádrem přístupu na xchat přes newebové rozhraní). Více o tomto projektu Nomi teamu si můžete přečíst na oficiálních stránkách.

Tento návod se věnuje nastavení Mirandy na základě současné verze (z 30. 10. 2008) gate.exe tedy 628Mirandy 0.8.0 alpha build #25 Unicode. Což s největší pravděpobností znamená, že to bude fungovat i v dalších verzích, ale nemůžu to zaručit. Pokud budete postupovat dle následujícího postupu, máte slušnou šanci, že Xchat na Mirandě rozběhnete.

 1. Stáhněte a naistalujte si dle tohoto návodu xchat-bttrw. Pokud chcete dál používat tento program a ne Mirandu, postupujte dle oficiálního návodu.
 2. V adresáři plugins (kde máte nainstalovanou Mirandu) zkopírujte IRC plugin (irc.dll), ale přejmenujte ho na xchat.dll.
 3. Ze stránky http://pitel.borec.cz/bttrw/ si stáhněte xchat_servers.inixchat_perform.ini. Nepodařilo se mi zjistit, zda jsou fakt potřeba, protože mi to omylem fungovalo i bez nich, ale tvrdí se, že v těchto souborech jsou nastavení (fakt tam jsou), která jsou potřeba k rozeběhnutí IRC serveru BTTRW a přepnutí kódování češtiny či zobrazení seznamu kanálů. Já je manuálně nastavuju v nastavení Mirandy.
 4. Po spuštění Mirandy (mám ji v češtině) Hlavní Menu -> Accounts vytvoříme nový IRC účet s tímto nastavením (ukazuji na nastavení svého účtu): 
 5. Odkazem Configure Network se dostaneme do detailního nastavení, kde nastavíme zhruba toto: 

  Na záložce Extra zhruba toto:  

  Zde si dovolím několik poznámek ohledně nastavení. Nevím jestli je to problém mého PC nebo mé Mirandy (ale očividně to netrápí jen mne), ale vždycky mě zamrzlo (přestalo reagovat) okno s výpisem všech místností takže jsem musel udělat dvě věci (pokud se Vám to stává také, učiňte totéž):
  – na záložce Účet jsem odškrtnul položku Zobrazit okno serveru po spuštění
  – na záložce Extra v rozklikávacím menu Spustit při zvolil xchat a smazal položku /list a potvrdil tlačítkem +.
  Poznámka: Pokud si vaše Miranda nepamatuje nastavení předchozího bodu doporučuji ho nakopírovat taktéž do položky ALL NETWORKS a potvrdit opět +:
 6. Před spuštěním Mirandy spusťte gate.exe, kterou najdete v adresáři kam jste nainstalovali xchat-bttrw.
 7. Přidání smajlíků – pokud Vám nestačí přepsané smajlíky, kdy smajlík používaný na xchatu ve formátu *číslo smajlíku* brána přepíše do nějaké přijatelné (?) textové formy jako je *píchačka*, *zelený skákající čurák*,*kočka*, *dýně*, ale chcete vidět grafické smajlíky jako přes webové rozhraní na xchatu, pak postupujte takto:
  – stáhněte si aktuální smajlíky z http://ondrashek.czweb.info/smajlici.rar a nakopírujte je do adresáře smileys/chat kde máte nainstalovanou Mirandu.
  – poté si stáhněte definiční asl soubor, kde je nastaveno, který smajlík se za co zaměňuje a uložte ho do adresáře smileys. Stáhnout ho můžete na: http://screens.gigabox.info/XChat.asl
  Důležité: Pokud si chcete udržovat aktuální stav smajlíků, je dobré sledovat téma na X Chatu k tomu sloužící.
  Poznámka: Pokud jako já chcete aby se normální smajlíky, na jaké jste zvyklí z normální IM komunikace (já mám rád klasické smajlíky z ICQ 5) přepisovaly i na xchatu musíte zeditovat nějakým slušnějším editorem (já používám PsPad) xchat.asl a nakopírovat do něj nakonec kus asl souboru s definicí standardtních smajlíků. Já kopíroval toto:

  Smiley = ".icq5smiles100.gif", 0, ":-) :)"
  Smiley = ".icq5smiles104.gif", 0, ":-( :("
  Smiley = ".icq5smiles108.gif", 0, ";-) ;)"
  Smiley = ".icq5smiles112.gif", 0, ":-P 😛 :p"
  Smiley = ".icq5smiles116.gif", 0, "*JOKINGLY*"
  Smiley = ".icq5smiles120.gif", 0, ":'( :’-("
  Smiley = ".icq5smiles124.gif", 0, "*KISSED*"
  Smiley = ".icq5smiles101.gif", 0, ":-*"
  Smiley = ".icq5smiles105.gif", 0, ":-["
  Smiley = ".icq5smiles109.gif", 0, "O:-)"
  Smiley = ".icq5smiles113.gif", 0, ":-X :X"
  Smiley = ".icq5smiles102.gif", 0, ":- :-/ :/ :"
  Smiley = ".icq5smiles125.gif", 0, ":-D 😀 ^^"
  Smiley = ".icq5smiles117.gif", 0, ":-$ 😐 😐 :I"
  Smiley = ".icq5smiles106.gif", 0, "=-O Oo O.o"
  Smiley = ".icq5smiles110.gif", 0, "8-) 8)"
  Smiley = ".icq5smiles114.gif", 0, "[:-}"
  Smiley = ".icq5smiles118.gif", 0, "*TIRED*"
  Smiley = ".icq5smiles122.gif", 0, ":-!"
  Smiley = ".icq5smiles126.gif", 0, "*STOP*"
  Smiley = ".icq5smiles103.gif", 0, "*KISSING*"
  Smiley = ".icq5smiles107.gif", 0, "]:->"
  Smiley = ".icq5smiles
  111.gif", 0, "@}->–"
  Smiley = ".icq5smiles115.gif", 0, "@="
  Smiley = ".icq5smiles119.gif", 0, "*THUMBS%%_%%UP*"
  Smiley = ".icq5smiles123.gif", 0, "*DRINK*"
  Smiley = ".icq5smiles127.gif", 0, "*IN%%_%%LOVE*"

 8. Stačí uložit a restartovat Mirandu. Dodávám, že cesty v asl souborech by měly být platné, jinak to nebude fungovat.

 9. Nyní by mělo stačit nastavit v nastavení smajlíků pro protokol xchat.dll tento set smajlíků.
 10. Jako poslední krok stačí už jen vypnout přepisování na textové varianty. To opět uděláme v dialogu Možnosti – Sítě – xchat – Extra – Spustit při – xchata a ALL NETWORKS přidáme další řádek a to: /quote set CONVERT_SMILES 0
  … a restartujeme Mirandu.

 11. Po restartu stačí už jen si nastavit stav na online:

 12. Buď se Vám objeví okno se všemi kanály, ze kterého si jeden vyberete tu místnost v které chcet chatovat (taktéž v nabídce v hlavním menu xchat – seznam dostupných kanálů) a nebo (pokud se vám toto okno "seká") zvolíte v dříve zmíněné nabídce položku Join channel,  kde zvolíte správné ID místnosti.

 13. Nastavení barev, písem a jiných designových vychytávek nastavíte v Možnosti – Vlastní úpravy – Písma – Chat Module. 
  Stejně tak i zvuky Možnosti – Vlastní úpravy – Zvuky – Diskuse.

 14. A pokud chcete nějaké hezké ikonky, třeba ty které používám já, tak stahujte zde: http://www.abhajakirti.ic.cz/ikony/xchat_irc-xka.dll

Důležité odkazy:

Doporučení:

Sledujte aktuální verze Mirandy, xchat-bttrw, smajlíků a jiných věcí s tím související a vždy se snažte mít aktální stabilní verzi. FAQ najdete na stránkách projektu Nomi teamu. Máte-li dotazy ptejte se mě přes jabber cody-cz@jabber.cz nebo na e-mailu cody (zavináč) email.cz či zde v komentářích.

6538 zhlédnutí (celkově) 2 zhlédnutí (dnes)
Rate this post
+ posts

Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Pavel Ungr
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Komentáře: 2

 1. Nevím proč, ale nezobrazí se mi v roletce serveru xchat: bttrw. Prost ěji tam jako volbu vůbec nemám :-/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge