Google+ dávám rok, maximálně dva!

smrt-gooleplusGoogle+ by další pokus Google o sociální síť. Nebyl to pokus první vzpomeňme si na Google Wave (+ 2010) nebo Google Buzz (+ 2013) (další třeba Orkut nebo Google Friend Connect). Proto byl další pokus Google o sociální síť  v roce 2011 vyhlížen s očekáváním zejména po masivním rozšíření Facebooku. Veškerí strategie Google ukazoval, že Google+ bude jako Frodův prsten. Všechny služby byly konsolidovány do Google+ – Mapy, YouTube, Hangouts, fotky i samotné Google účty. Ani po 5 letech Google+ však nenaplnil očekávání. A tak se muselo nehnutě stát to, co se děje se všemi službami, které nenaplňuji očekávání Google – Google Reader, Knol, Google Talk, Google Answers a další. Odstartovala se pomalá smrt Google+ a vykuchávání funkčních částí.

Harmonogram řízené smrti Google+

  1. V srpnu  2014 Google zrušil authorship a v červnu 2015 celý authorship program..
  2. Vic Gundotra, specialista na Google+ opustil Google v dubnu 2014.
  3. Na jaře 2015 spoluzakladatel Google+ Bradley Horowitz oznámil velkou změnu v směřování Google+.
  4. V červenci 2015 Google zpřístupnil Hangouts i pro nečleny Google+.
  5. V srpnu 2015 Google zrušil propojení Google a Google+ účtu – což znamená, že můžete mít jak Google mapy nebo YouTube účet nebo Gmail bez nutnosti mít Google+ (tak to bylo dřív). Stejně tak spustil Google Photos, které osamostatnil od Google+.
  6. V listopadu 2015 proběhl veliký redesign Google+, který okleštil Google+ o všechny slučovací funkce, Google+ stránky de facto přestaly existovat a jediné na co je kladen důraz jsou komunity, sbírky a dobrá uživatelská zkušenost mobilních návštěvníků. Desktopový design je málo použitelný. Právě o tom jsem mluvil na videu o online marketingu v roce 2015 v Mladém podnikateli.

Osobně nevěřím v jakoukoliv koncepční vizi budoucnosti Google+. Je to mrtvý projekt a Google dělá to jediné co může. Zachraňuje funkční části a zbytek dříve či později zavře. Není to otázka zda, ale kdy a já tvrdím, že to bude v roce 2016. Naštěstí to pro nikoho není žádná velká újma, protože marketingové dopady to má minimální. Google jsme používali jako volitelný doplněk.

Myslíte si, že Google+ má budoucnost? Pokud ano, zajímalo by mě jak to vidíte. Díky za inspirativní komentáře.

6612 zhlédnutí (celkově) 2 zhlédnutí (dnes)
Rate this post
+ posts

Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Pavel Ungr
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Komentáře: 3

  1. Bohužiaľ, po tom, čo s G+ urobili za posledný rok, to vidím podobne. Bola to moja prvá a donedávna najobľúbenejšia sociálna sieť, ale už niekoľko mesiacov tam chodím stále menej. Kedysi som si nevedel predstaviť deň bez prebehnutia najnovších príspevkov a návštevy komunít, alebo týždeň bez príspevku na svojich G+ stránkach, dnes ten čas trávim skôr na Twitteri.

  2. Mňa by ale zaujímalo či to vôbec ide iba tak zmazať, veď predsa niektorý ľudia tam majú vytvorené komunity, skupiny, profily a pod. a neviem či im to google len tak vymaže, alebo ako vlastne chce pokračovať a zrušiť to. Jedna vec je ale pravda google+ je takmer mŕtva sieť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge