K indexaci webu vážně nestačí návštěvy z prohlížeče Google Chrome

Když mi na konci července vyšel na Lupě článek s mým experimentem indexace s pomocí sociálních sítí, v komentářích k článku se začaly objevovat překvapivě nesmyslné názory, které tvrdily, že pro indexaci nové stránky stačí ji navštěvovat v Google Chrome. Ačkoliv jsem byl přesvědčený, že se jedná o nesmysl, spustil jsem experiment, který měl prokázat, jak je tato představa naivní a že prohlížení stránky v Google Chrome indexaci nezpůsobí.

 Nastavení experimentu

  • 31. 7. jsem vytvořil stránku, na kterou do dnešního dne nevedl žádný odkaz.
  • Do kódu jsem umístil i kód Google Analytics.
  • Ve své instalaci Google Chrome, kterou mám přihlášenou do svého Google účtu jsem si zmíněnou stránku uložil do oblíbených.
  • Každý den od 31.7. do 16.8. jsem si stránku ve svém Google Chrome zobrazil. Používal jsem několik různých internetových připojení (Praha, Lučany nad Nisou, Liberec, Jablonec nad Nisou, Heřmanice v Podještědí)

Myslím, že 16 dnů na zaindexování nové URL je pro Google dostačující, když v mém experimentu v zmiňovaném článku ukazuji, že i na indexaci pomocí sociálních sítí stačí Google maximálně 10 dní (minimum o kterém vím byly 4 hodiny). Pokud bych neměl pravdu, tak by dnes 16. srpna byla stránka zaindexovaná.

Výsledek experimentu

Výsledek testu indexace s Google Chrome
Výsledek testu indexace s Google Chrome

Asi není překvapující, že jsem měl pravdu a že k indexaci stránky nedošlokomentátoři z Lupa.cz ji neměli. Jako symptomatické vnímám, že autoři těchto komentářů byli anonymní.
Pokud si vytvoříte stránku, na kterou nevedou žádné odkazy a vyhledávače o ní neví, nebude vám stačit si ji prohlížet v Google Chrome, aby byla zaindexována.
PS: Je velmi pravděpodobné, že krátce po indexaci tohoto článku bude stránka zaindexovaná, protože testovaná URL získá silný autoritativní odkaz (z tohoto článku). Proto jsem umístil do článku i screenshot SERPu.

4846 zhlédnutí (celkově) 1 zhlédnutí (dnes)
Rate this post

Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Pavel Ungr
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Komentáře: 23

  1. Tahle legenda, že vyhledávače sbírají data z prohlížečů, se traduje v diskusích už strašně dlouho – akorát nikdy nikdo nebyl schopen dokázat, že by se tak někdy opravdu stalo. Tak konečně někdo dokázal opak 🙂
    Jinak kdyby se takhle nějaký prohlížeč choval, nefungovalo by zabezpečení přes unikátní URL, které se často používá. Používají ho služby jako Dropbox pro sdílení dat, používá ho i sám Google pro sdílení kalendářů apod.

  2. Tvé tvrzení potvrzují. Článek jsem četl a chtěl vědět, kdo má pravdu. Proto jsem si vytvořil svou tajnou stránku, na kterou chodím z Chome (i jiných prohlížečů), z různých geografických lokací a zatím není zaindexována (ale nechávám google ještě pár týdnů ;).

  3. Mám pro tebe další test – schválně umísti ten odkaz do mailu, pošli to třeba z gmailu někomu na gmail a ať to zkusí otevřít. Jestli něco z toho vyvolá indexaci.
    A podobný – zkusit umístit url jen do ppc a nechat na ní párkrát kliknout
    P.S.: tady ty tvoje černé písma na tmavě hnědém pozadí, resp. hnědá písma na černém, jsou …

  4. Nic to nedokazuje. Ten čas co si tomu dal je extrémně krátký, zvláště na stránku kde nic není. Jsou weby kde Google zaindexuje novou stránku do pár minut a weby kde ji nezaindexuje i kdyby na ni vedl odkaz, ne tak když se na ni jen někdo dívá v Chrome.

  5. Noem: Já myslím, že dokazuje. Čas to není extrémně krátký – 16 dní, jak bylo prokázáno u mého předchozího experimentu je na Google až až. Tvrdíte opak? prosím podpořte ho validními argumenty. Rád bych tu měl fakta a ne domněnky anonymního komentátora. Protože subjektivní pocit není to co by se jako argument dalo akceptovat.

  6. Díky za test. Jsem rád, že si někdo dá tu práci aby dokázal, že tyhle “tradice” jsou jen obyčejné ničím nepodložené bláboly a nic víc.
    Tomáš Kapler: s mejlem jsem to před necelým rokem zkoušel já a taky nic. Stránky se nedostali do indexu ani po umístění adsense reklamy a návštěvě bota (mediapartners). Pro zaindexování musí na web přijít jen a pouze bot pro indexování.

  7. No já tuším proč tyhle mýty vznikají. Lidé si myslí, že když ty data jednou Google má (z Google Chrome, Anylytics, AdWords, Gmailu), tak že je nutně musí propojovat se vším. V tom to případě s indexací. No, ale ono to tak není.

  8. Vzhledem k tomu, že na indexaci většinou spěchám ( a kdo ne?), první, co udělám je submit sitemapu přes webmaster central na Google. Když člověk vidí, jakým tempem i pak Google indexuje eshopy o sto a více stránkách, tak bych pohádce o indexaci návštěvou v Chrome nevěřila. Spíš, aby člověk nezadával do sitemapu všechny url hned napoprvé, protože kupodivu indexuje mezi prvními stránky jako jsou obchodní podmínky…ale kdxž submitnu web o 10 stránkách, tak ho schroustá najednou…

  9. Petro, na to přece existuje atribut , abychom určili důležitost jednotlivých stránek. 🙂 Pavle, díky za test.

  10. Google is Evil. tečka. Pokud si myslíte, že Chrome dělá je pro svoji potěchu, tak je to čirá naivita. Otázka je, zda tyto data používá natvrdo, nebo jen pro svoje interní testovací potřeby, ale co není, může být. Ohledně experimentu – myslím, že pokud by návštěv na nezaindexovaný web bylo v řádově tisících, desetitisícíh z různých IP…..Ale to je vcelku jedno, jen mi uniká smysl celého testu, asi další SEO článek pro SEO….

  11. Petře, smysl je poměrně jasně popsán v textu článku. nečetl jste ho patrně pořádně. Pokud si myslíte, že je to jinak … prosím o “tvrdá” data.

  12. niektorý ľudia dokážu vymyslieť pekné nezmysly, ale je dobre keď sa nájde niekto, kto to odskúša a príde s dôkazom, že to nie je pravda

  13. Pavle, musím přiznat, že mě výsledek testu překvapil. Důkaz o opaku nemám, ale stalo se nám, že nám Google zaindexoval devel verzi webu umístěnou na samostatné subdoméně, na kterou nevedl žádný odkaz (i když s jistotou se to tvrdit nedá, chyba se může stát, i když jsme si dávali pozor). Jediné odkazy vedly z bug tracking systému (přístup pod heslem), z mailů (především Gmail), a používání Chrome jsme brali jako nejpodezřelejší aktivitu. Napadla by tě bez znalosti dalších detailů ještě nějaká další možná příčina?

  14. Martine, u mých klientů se to občas takto stává. ale často jsou na vině pluginy sociálních sítí. Stačí jeden like na devel verzi a už o tom Google ví.

  15. Pingback: | Tak.sk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge