Plánovač klíčových slov (Keyword Planner) prochází nepříjemnými změnami

První červencový týden 2016 nebyl pro známou pomůcku Keyword planner nejlepší. Stalo se spousta věci, která dost lidí od SEO štve. a tím to bohužel neskončilo.

Chyba v Keyword Planneru způsobovala nepřístupnost služby

29. června uživatelé reportovali chybu, který způsobovala, že pokud nemáte aktivní AdWords kampaně nemůžete využívat Google AdWords.

Google tvrdil, že to byla jen chyba a toto nastavení není nové omezení ze strany Google. Nicméně už tehdy objevovaly “drby”, že to jen ukázka, jak by časem mohlo fungovat běžně – což si dle videa na Mladém podnikateli myslí i šéf SEO oddělení Pavel Pajkrt. 

Ovšem pokud si pořádně přečtete článek Google Restricts Keyword Planner Access to AdWords Advertisers With Active Campaigns od Jeniffer Slegg, zjistíte, že na tom vážně něco smrdí. Cituji:

It seems that Google has edited the multiple posts on the AdWords forum stating an active campaign is required.  It now says it is a “known technical issue” rather than an active campaign required – as well as editing another post that said the “active campaign” needed to be active within the past month.  So it appears that Google is backtracking on the active campaign requirement.

Pak přišla ovšem druhá a mnohem významnější rána.

Slučování (klasterizace) hledanosti pro podobné fráze

Bez předchozího upozornění Google v Keyword Planneru začal pro podobné fráze ukazovat tu samou hledanost. Jedná se o ten samý proces, který děláme v analýze klíčových slov (nejčastěji v Open Refinu pomocí funkce cluster and edit), ale s tím, že v analýze klíčových slov víme co, a jak spojujeme (klastrujeme), a tady nám to Google neřekne, a vidíme jen shodné hodnoty hledanosti.

klasterizace-seo-enklasterizace-onlinecasino-enklasterizace-medvedi-cz klasterizace-seo-cz

Jak vidíte na ukázkách, Google klasteruje jak české tak anglické výrazy, byť často neklastruje tak důsledně jako OpenRefine (například medvedi a medvědi by Open Refine spojil).

Je to problém proto, že pokud používáme data z obou vyhledávačů, tak jedny máte – nějak – zklasterizovaná a druhá nemáte zklasterizovaná vůbec (Sklik). A pokud je chcete konzistentně používat, je to pro vás docela dost práce navíc a stejně přesnost takových metrik půjde do háje.

OK, co tedy s tím?

S řešením bleskově přichází Marketing Miner

Téma se začalo aktivně řešit, a zlaté české hlavičky (neplést s Hlavinkami!:-)) a ručičky přišly s 1. řešením. Nejdřív si přečtete Filipovo vysvětlení na blogu Marketing Mineru:


Postup:

  • Vzít dataset frází a vytvořit hash nad stringem, seskládaným ze všech měsíců hledanosti tak, jak jsou po sobě
  • Identifikovat v datasetu fráze se stejným hashem
  • V případě shody hashe najít podobnost frází mezi sebou a ty, které odpovídají určitému koeficientu, tak sloučit do sebe a výstupy hledanost z Skliku sečíst + vytvořit vážený průměr CPC
  • Přidat nový sloupec (jmenuje se Cluster), do kterého se umístí všechny nalezené varianty fráze, aby uživatel věděl, z jaké clusteru se nabírala data v rámci jeho datasetu

Pokud vám termíny hash a string zní málo srozumitelně (asi nejste programátoři jako já:-)), zde je můj neumělý překlad a vysvětlení:

  1. Pošlete do Marketing Mineru skupinu frází.
  2. Marketing Miner se podívá jaká data o hledanosti dává Sklik (Seznam.cz) a jaká AdWords (Google).
  3. U těch, u kterých Google klastruje. se Marketing Miner podívá jak jsou rozložena u Seznamu. a ty fráze ze kterých je klastr složený vám vypíše včetně čísel o hledanosti do dalšího sloupečku.
  4. Tradá hotovo. Marketing Miner za vás udělá celou klasterizaci s tím, že vám konzistentně sloučí data a řekne vám, jak je sloučil a je pravděpodobné, že stejný vzorec klasterizace najdete jak u Seznamu tak i u AdWords.

A jak to vypadá v praxi? Koukněme se na ty moje medvědy:

Mějme tento dataset:

  • medvěd
  • medvědi
  • medved

Google nám klastruje medvěd a medvědi. Pošleme tedy dataset do Marketing Mineru a koukneme co nám vyplivne:

marketingminer-vstup marketingminer-vyber-mineru marketingminer-vystup

Dodávám, že jen díky tomu, že tu máme Seznam, dokážeme tuto změnu v AdWords kompenzovat (myslím, že by to obdobně šlo nasadit i pro kombinaci Bing x Google nebo Yandex x Google atp.).

Nicméně tým Marketing Mineru si uvědomil, že tato deklasterizace není příliš přesná, proto s použitím dat svých partnerů vyvinul algoritmus, který je mnohem přesnější a funguje jednoduše přímo uvnitř Marketing Mineru. Detaily najdete v článku Přesná data o hledanosti frází, aneb konec clusterů v Marketing Mineru.

Jak vidíte, řešení je to elegantní a funkční.  Takže nyní můžete sami v Marketing Mineru testovat. Pokud chcete ušetřit, Filip mi dal slevový kód JOZYXQE na 50% slevu na první měsíc používání.

Další řešení a další informace ke Keyword Planneru

O měsíc později ve čtvrtek 4. srpna se na Search Engine Landu objevil postup, jak získat přesnější čísla zpět. Článek převyprávěl a upravil do češtiny Jirka Koutný a s českými příklady vyšel na blogu Collabimu. Bohužel toto řešení zatím Collabim nedokáže implementovat, takže jediné systémové a automatizované řešení stále nabízí Marketing Miner (zaslechl jsme pověsti, že tým Marketing Mineru toto řešení zlepšuje a zpřesňuje a brzy vyjde ven s novým řešením s přesnějšími čísly). Zmiňované řešení, ale rozporuje Marek Lecián s tím, že se nejedná o hledanost, ale pouze o imprese. Zajímavou diskusi Marka, Filipa Podstavce a Jirky Koutného najdete na Facebooku:

Mezitím od 9.8. se objevuje ta samá situace a zdá se, že aktivní kampaně nebo minimálně přiřazené kreditní karty k AdWords účtu se do Keyword Palnneru nedostanete. To potvrzuje jak Barry Schwartz tak Jeniffer Slegg a zdá se, že předchozí drby se zakládají na pravdě.

Uživatelé Keyword Planneru, kteří nejsou “velcí” inzerenti uvidí jen rozsahy hledaností

12. 8.  googlerka CassieH oznámila, že pokud nejste tzv. “big spender”, tedy člověk co nemá velkou útratu v AdWords, tak místo data o hledanosti uvidí jen rozsahy. Tedy, týká se to i lidí co dělají SEO a mají AdWords účet bez aktivních kampaní nebo bez kampaní s velkou útratou.

Plánované rozsahy jsou tyto:

  • 0
  • 1–100
  • 100–1 000
  • 1 000–10 000
  • 10 000–100 000
  • 100 000–1 000 000
  • více než 1 000 000

Pro inzerenty s velkou útratou se nic nezmění a data zůstanou nedotčena.

Jak to řešit? Sežeňte si přístup do účtu s velkou útratou a data získávejte přes něj. A asi nikoho nepřekvapí, že v Marketing Mineru data budete mít nedotčena.

Můj dovětek k “sabotáži”

Pavel Pajkrt ve výše odkazovaném videu tvrdí, že se jedná ze strany Google o sabotáž. Já s tím nesouhlasím, ano je to komplikace, ano je to nepříjemné, ale Google k lidem od SEO nemá žádnou vazbu, nemá žádnou zodpovědnost a už vůbec z nich nemá žádné peníze.

Zní to podobně, jako kdybychom majitele lesa, kam chodíme zdarma na jahody obviňovali ze sabotáže, když jahody přesadí jinam. Ano, je to nepříjemné, ano je to komplikace, ale osobně to vnímám jako další věc, které se musíme jako SEO konzultanti přizpůsobit. Přizpůsobili jsme se personalizaci, not provided, expanzi AdWords a ani toto slučování nebude jiné. Přizpůsobíme se.

Takže ne tohle není sabotáž, to rozhodnutí soukromé, samostatné a komerční firmy, že změní něco ve svém produktu.

BuWBIf7t

Další zdroje k tématu:

 

 

5573 zhlédnutí (celkově) 1 zhlédnutí (dnes)
Rate this post

Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Pavel Ungr
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Komentáře: 11

  1. Souhlas se vším cos napsal…s tím pohledem na tu “sabotáž” 😉 upřímně podle mě se díky tomu bude soustředit na téma a ne na klíčové slovo…pro uživatele to bude přínosnější – téměř všude, kde je Google jasná jednička..u nás díky Seznamu se tím výsledky vyhledávání na Googlu moc nezlepší.

  2. Já si osobně myslím, že tímto krokem Google prostě omezuje konzultanty, aby začali u práce přemýšlet hlavou a svoje výstupy a práci dělali mnohem přirozenější tak, jako kdyby žádný vyhledávač neexistoval. Proto not provided, proto personalizace, proto právě tato akce se slučováním hledaností. Protože lidé jdou ve vyhledávačích (a je jedno o kterých se bavíme) po “tématech” a né po exaktních frázích.

  3. Díky za článek, Pavle. Nenapadá tě, jak to řešit, když se se dvěma vyhledávači nepracuje? Tj. na trzích, kde je Google natolik dominantní, že z Bingu nejsou téměř žádná data?

  4. Taky mi nepřijde, že by to měla být ze strany Googlu sabotáž. Mám pocit, že se z toho dělá zbytečně velké drama. Keyword planner je nástroj určený primárně pro PPC a tak se to musí brát. Navíc si myslím, že údaje o hledanosti v Keyword Planneru jsou nepřesné už dlouho. Po této poslední úpravě je to markantní, ale podle mě Google dost slučoval podobné fráze už i před tím.

  5. Já jsem si říkal, že to ukazuje nějaké jiné hodnoty, než dříve, tak už vím aspon proč. Díky za info 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge