Jak spouštět Open Refine s větší přidělenou pamětí ve Windows 10

open-refine

(Aktualizováno 24. června 2020)

U každého projektu používám Open Refine a v každé analýze proženu Refinem docela velké množství dat. Někdy se může stát, že standardní nastavení Refinu (minimum 256 MB až maximum 1024 MB) je málo a tak musím manuálně paměť zvětšit. Není to úplně intuitivní, tak poté co jsem se s tím trápil, jsem se rozhodl napsat návod pro Windows (v mém případě pro Windows 10 verze 2004), aby jste se s tím trápit nemuseli.

Krok 1 – stažení a instalace Java SE Development Kit

Musíte mít nainstalovanou 64bitovou verzi Java SE Development Kit (potřebujete účet u Oraclu). Doporučuji instalovat do standardního umístění C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_251\ (název adresáře se může lišit dle aktuální verze Java SE Development Kit).

Krok 2 – nastavení JAVA_HOME

Musíte nastavit systémovou proměnou JAVA_HOME. Návod je uzpůsobený pro Windows 10, pokud máte Windows 7 nebo 8, postupujte dle tohoto návodu.

  1. Klikněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Windows (standardně v levém dolním rohu).
  2. Z kontextové nabídky vyberte možnost Systém.
    windows-menu
  3. Otevře se vám okno Systém kde z menu vpravo klikněte na Informace o systému:
  4. V menu vlevo klikněte na Upřesnit nastavení systému.
    vlastnosti-systemu
  5. Otevře se vám nastavení Vlastnosti systému, překlikněte na záložku Upřesnit a klikněte na tlačítko Proměnné prostředí.
  6. V části Systémové proměnné klikněte na Nová…
  7. V dialogu vyplňte přidejte Nový název proměnné jako JAVA_HOME a Hodnotu proměnné si naklikejte cestu k vaší instalaci Java SE Development Kit C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_251 (název adresáře se opět může lišit dle nainstalované verze, pokud máte nainstalováno jinam než do standardní cesty, musíte zde i ve všech navazujících krocích změnit na tuto cestu). Klikněte na OK.
  8. Stále v okénku Systémové proměnné najděte hodnotu Path a klikněte na Upravit.
  9. Přidejte novou hodnotu a doplňte tam %JAVA_HOME%\bin
  10. Potvrďte kliknutím na OK a i dialog Proměnné prostředí potvrďte OK a ještě konečné OK ve Vlastnostech systému.

Krok 3 – nastavení zvýšení paměti v Open Refine

V adresáři s Open Refinem si otevřete pro editaci soubory refine.ini a google-refine.l4j.ini.

Zvolte si maximum paměti, které chcete Refinu uvolnit. Nedoporučuji, aby to bylo více než 50% celkové RAM. Např. když máte celkově 8 GB neměli byste Refinu dávat více než 4 GB.

  1. V refine.ini zeditujte položku #REFINE_MEMORY=1024M a místo 1024 zadejte požadovanou hodnotu. Pro 4 GB to bude #REFINE_MEMORY=4086M. Poté soubor uložte.
    refineini
  2. Pokud nespuštíte Open Refine přes BAT soubor, ale napřímo přes EXE soubor, pak si otevřete google-refine.l4j.ini a zeditujete:# initial memory heap size
    -Xms256M (číslo přepište minimální paměti pro Refine v MB)a# max memory memory heap size
    -Xmx1024M (číslo přepište minimální paměti pro Refine v MB).
    google-refinel4jini
  3. Oba soubory uložte.

Krok 4 – spuštění Open Refine

Spusťte Open Refine pomocí refine.bat nebo pomocí google-refine.exe.

refinebat

Pokud jste vše udělali správně, OpenRefine vám funguje s vyšší přiřazenou pamětí:-)

Zdroje ze kterých jsem vycházel:

4681 zhlédnutí (celkově) 3 zhlédnutí (dnes)
5/5 - (2 votes)
+ posts

Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Pavel Ungr
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Komentáře: 9

  1. Díky Lukáši za upozornění, odkaz už jsem opravil. Snažil jsem se to udělat tak, aby to zvládl každý, Sám vím, že návody související s Refinem jsou často docela odfláknutý:-)

  2. Ahoj Pavle,
    Za mě jen poznámka, že krok 4 asi jde vynechat. Alespoň u mě na Win8.1 to jede bez toho a openrefine si vezme svých 12Gb bez problémů.

  3. Dobrý den Pavle,
    mohu se zeptat, jakou verzi OpenRefine využíváte?

    Dlouhodobě (i po tomto postupu) se na Win 10 dostávám během načítání Refine k chybě: “Failed to use jdatapath to detect user data path”.

    To se sice poté normálně spustí, ale zajímalo by mě, co je špatně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge