Před časem jsem skládal výše jmenovanou zkoušku GAIQ (Google Analytics Individual Qualification) a rád bych seznámil ostatní s průběhem této zkoušky a hlavně zveřejnil zajímavé informace o principu této zkoušky.
Co je GAIQ?
GAIQ je zkouška, která by vás měla naučit dobře používat Google Analytics. Přípravou na tuto zkoušku je Conversion University, kde Google připravuje formou prezentací, psaných poznámek a mluvených komentářů na zkoušku GAIQ.
Napsal jsem, že zkouška GAIQ by vás měla naučit používat Google Analytics. Měla, ale podle mne nenaučí. Naučí vás obsah Conversion University, ale pracovat s Google Analytics se nenaučíte. Osobně myslím, že je dobré začít pracovat s Google Analytics, testovat, zkoušet a pak si udělat GAIQ.
Conversion University
S Conversion University je trochu problém, některé věci jsou podle mne vysvětlené nedostatečně, některé zase zbytečně příliš podrobně, třeba věci, které jsou jasné od své přirozenosti. Na druhou stranu, ve srovnání s nápovědou Google ke Google Analytics je fakt velmi dobrá.
Problémem je i americká angličtina, která díky své přílišné zjednodušenosti občas vytváří matoucí formulace. Například zde:
Tipněte si co v jazyku GAIQ znamená “Search the Web”:
- Najít na webu
- Prohledat web
- Najít web
Princip skládání GAIQ
Zkoušku složíte, když zodpovíte 70 otázek s tématikou Google Analytics a fungování webů za hodinu a půl s úspěšností minimálně na 80% (dříve stačilo 75%). Za zkoušku zaplatíte 50 dollarů, což je nyní zhruba 1 000 Kč. Zaregistrovat se musíte na Google Testing Center a pozor údaje zde zadávané nijak nesouvisí s vaším Google účtem. Pokud zkoušku neuděláte, přijdete o 50 dollarů a v zásadě nemáte možnost to nějak reklamovat, což je ostatně známá politika Google. Můžete buď souhlasit nebo služby Google nevyužívat.
V případě, že zkoušku neuděláte, aplikace vám nenapíše, kde jste udělali chyby, jen výpis oblastí, na které by jste se měli při přípravě na další pokus zaměřit. Je možné, aby otázka v testu měla i více možných odpovědí. Otázky jsou dělané formou kvízu – zaškrtáváte správné odpovědi. Problémem může být už zmiňovaná americká angličtina. Ukázku jedné z otázek nabízím zde.
Nyní již ale k výhodám GAIQ.
Zkoušku lze přerušovat. Což v reálu znamená, že se podíváte na otázku, kliknete na pozastavit – můžete si najít odpověď a vrátit se do testu a zadat správnou odpověď. Nicméně i s tímto přerušováním vám GAIQ nesmí trvat déle než 120 hodin.
Můžete se k otázkám vracet, přeskakovat je, doplňovat a měnit. Až v tu chvíli, kdy jste si jisti, že už s tím víc neuděláte, pak klikněte na vyhodnocení. A pokud jste se dobře připravili, objeví se vám něco jako tohle:
Hodně štěstí!
Další články, které vás budou zajímat
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.
A k čemu mi to potom bude dobrý? Chápu, že “i skladník ve šroubárně si může přečíst Cicera v originále” ale v čem shledáváš výhody?
Google Analytics znám a používám (sice na “rookie” úrovni ale což)
A ta Conversion University je zdarma?
Díky za odpovědi
Tak má se to asi tak, že za prvé si tím zvýšíš profesní prestiž, spousta firem v oboru to upřednostňuje, pak Google (dle toho co jsem se dočetl) s ocertifikovanýma lidma lépe komunikuje, je fakt, že zjistíš, co všechno GA umí a dokážeš to efektivně využívat třeba e-commerce a integrace s Ad Words byla pro mě přínosná. ale shrnu-li to – pokud umíš dobře s GA – nepotřebuješ to, ale pokud v tomhle oboru chceš podnikat nebo vynikat rozhodně se to hodí.
Conversion University je zdarma – podívej se na ten odkaz, ale přepni si jazyk do anglického, jinak se ti to nezobrazí.
Díky moc za info – na College se rozhodně podívám, samotná kvalifikace se mi pro můj profesní postup asi hodit nebude