Google od ledna 2017 penalizuje weby s obtěžujícími popupy

Patelovina

Google před časem začal penalizovat stránky s výzvou k instalaci mobilní aplikace, která zabírala velké množství stránky. Nyní jde ještě dál a jasně říká, že k metodám, které na webu otravují uživatele nebude vůbec vstřícný. Reakcí  na takové antiUX chování bude penalizace. Je to jasný signál od Google, který říká, že po #mobilefirst bude cílem i #uxfirst.

23. srpna se oficiálně vyjádřil k  tomu jako techniky se mu nelíbí a jaké mají výjimku. Poté co 85% webu ve vyhledávání splňuje definici mobile friendly (také odstranil značku mobile friendly z SERPu) se tedy zaměřuje na obtěžující popupy a podobné pateloviny:

Patelovina
Patelovina

Google primárně vadí něco, co nazývá intrusive interstitials. Jedná se o jakékoliv prvky, které vizuálně obtěžují a brání uživateli se jednoduše dostat k obsahu. U takových stránek v mobilním vyhledávání, Google deklaruje horší umisťování se ve výsledcích vyhledávání.

Jedná se o:

 • vyskakovací okna nebo lightboxy (známé jako popupy), které brání uživateli vidět obsah stránky,
 • obsah, který musíte odkliknout, abyste viděli obsah stránky,
 • unikátní obsah je až pod ohybem a první co vidíte bez scrolování je opět nějaký obtěžující obsah.

Všech těchto metod jsem si všiml zejména na některých affiliate webech, na neslavně známých webech informačního marketingu (kiršoviny) a poslední dobou i na blozích freelancerů. Google si ale dobře uvědomuje, že někdy tyto metody jsou nezbytné a definuje také seznam výjimek, kde mu to nevadí:

 • popupy reagující na nějakou legislativu – cookie lišta, potvrzení věku atp.,
 • přihlašovací dialogy a platební brány,
 • bannery a upoutávky zakrývající malou část stránky a neskrývající většinu obsahu,
 • exit popup okna,
 • nevadí to u tabletů (ne, dle Google tablet není mobilní zařízení a tato aktualizace se týká jen mobilních zařízení).

Stejně jako https, mobile ranking faktor i tento nový signál  – vejde v platnost 10. ledna 2017 a je tedy čas na přípravu) je pouze jeden z mnoha a je minoritní. Osobně to nevnímám jako penalizaci (i když zahraniční zdroje o tom tak hovoří), ale jako něco čím můžete získat cenné body navíc.

Tato změna u Google nejvíce ovlivní strategie e-mailingu a získávání e-mailových databází, pošlete tento článek vašim specialistům na e-mailing, ať můžete vaši strategii do ledna 2017 bezpečně upravit. Takovou strategií může být i Content upgrade, který doporučuje Jakub Čižmář. Jen bych rád zopakoval, že se podle všech informací jedná pouze o stránky dostupné z mobilního vyhledávání.

Tento nový signál může být pomocným hodnocením partnerských webů třeba v linkbuildingu.

 

12576 zhlédnutí (celkově) 2 zhlédnutí (dnes)
5/5 - (1 vote)
+ posts

Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Pavel Ungr
Jsem konzultant online marketingu a specializuji se na SEO a inbound marketing. Od roku 2009 jsem pracoval jako senior SEO konzultant pro největší klienty agentur Ataxo a H1.cz. Úspěšně publikuji, školím a přednáším o online marketingu, který doopravdy miluju. Jsem důsledný, zodpovědný, kritický, se smyslem pro detail.

Komentáře: 19

 1. Pavle, díky za hezké shrnutí. Také to vidím tak, že nepůjde o penalizaci, ale o lehce mínusové body v případě, že to nebude vyřešeno.
  Je otázka, jak se Google postaví k popupům vyskakujícím na stránce po určité době (XY sekundách). Ty by totiž čistě teoreticky neměl být schopen odhalit.

 2. Dakujem za informaciu. Mna by zaujimalo, ako bude vnimat lightbox vyskakujuci po urcitej dobe (napr po 5 sekundach stravenych na stranke), alebo akcii (scroll do viac ako 50% obsahu) a pod. Ci a ako to vobec moze/bude posudzovat. Alebo to bude len pre instant popupy?

 3. Zaujímavá vec, najskôr ma napadlo že aj celkom rozumný a dobrý krok, ale ked som sa nad tým viac zamyslel, tak v podstate bude to výrazne škodiť pre niekoho pri e-mail marketingu a pri získavaní fanúšikov na facebook u určitých typov stránok apod. Uvidíme či to nejako viac výrazne zahýbe serpom som celkom aj zvedavý.

 4. Jak je myšleno u stránek dostupných z mobilního vyhledávání? Chápu to dobře, že pokud popup pro sběr e-mailu budu mít pouze na desktop verzi a na mobilní jej nezobrazím, tak bude vše v pořádku?

 5. Bude to nějakým způsobem řešeno u mobilních verzí stránek?.. Mě jako uživateli se dost často stává, že e.g. na zahraničních webech reklama/pop-upy zakrývají celou stránku tak, že se to téměř vůbec nedá scrollovat… a to prohlížím normálně přes Safari, AdBlock browser není úplně účinný.

 6. Jak píšu v článku: “U takových stránek v mobilním vyhledávání, Google deklaruje horší umisťování se ve výsledcích vyhledávání.”, jedná se o penalizaci jen pro mobilní hledání.

 7. Takže, máme tu rok 2017. Nie som nejaký fanúšik pop-upov ale na druhej strane, sem-tam nejaký ten pop-up na promo facebook stránky daného webu použijem. Sám sa toho obávam a premýšľam, ako inak okrem widgetu v sidebare by sa taká FB stránka na webe dala promovať. Predsa len plugin, ktorý vyhodí pop-up každému unikátnemu návštevníkovi (napr. 1x za 3 dni) niekedy dokázal pomôcť. Nehovoriac o využití pop-upov v e-mail marketingu.

 8. V zásadě říkám: sláva! 🙂

  Paradoxne tak jediné intrusive interstitials, které zbydou budou Google YouTube display reklamy – banner vleze zdola do videa a překrývá kolikrát podstatnou část videoobsahu, kolikrát třeba titulky. Aby ses k obsahu dostal, musíš vykonat akci, zavřít ho křížkem.

 9. Google jde kupředu a má na mysli zejména své klienty – uživatele. Jako uživateli mi vadí všechna ta okna, co mi sama vyskakují. Rád si objednám placenou službu, nebo dám like, ale vždy jen z obsahu na zobrazené stránce. Všechny popupy vždy zavírám. Ani na svých projektech nikdy žádný popup nepoužívám. Tuším, že to časem Google rozjede i na dektopech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge